Seria Metro

Seria Metro

Seria Metro to seria stworzona przez rosyjskiego pisarza, Dmitrija Glukhovskiego. Seria Metro jest znana na całym świecie, książki zostały przetłumaczone na wiele języków. W jej skład wchodzą następujące tytuły: Metro 2033, Metro 2034 oraz Metro 2035. Rosyjski autor nie planuje kontynuacji serii, ostatni tom jest zakończeniem trylogii. Uniwersum Metro 2033 to świat po wybuchu atomowym, w którym nie da się żyć na powierzchni Ziemi. Jedyni ludzie, którzy przetrwali tę apokalipsę to osoby szczęśliwie znajdujące się w tunelach metra moskiewskiego w czasie wybuchu. W podziemiach próbują wieść normalne życie. Seria Metro składa się z trzech części, z których każda jest oddzielną historią. Powieści można czytać w dowolnej kolejności, ponieważ mimo, iż spotykamy tych samych bohaterów, nie jest potrzebna znajomość fabuły z poprzednich tomów, co jest dużym plusem tej serii.

Bohaterowie serii
W pierwszej książce, Metro 2033, główny bohaterem jest młody chłopak Artem. W tej części śledzimy jego losy podczas wędrówki przez Metro w celu wykonania zadania powierzonego mu przez Młynarza. Ma on dotrzeć do pewnej stacji i ostrzec jej mieszkańców przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Po drodze spotyka go wiele dziwnych i niebezpiecznych przygód. Przedzierając się ze stacji na stację bierze udział w ciekawych i mrocznych wydarzeniach dziejących się w podziemiach Moskwy.
Kolejna część serii rozgrywa się w roku 2034. Nie spotykamy w niej Artema, tym razem głównym bohaterem powieści jest inny mieszkaniec moskiewskiego metra – Homer. Jest to starszy mężczyzna, który za swój życiowy cel obrał napisanie książki. Jest samotny, ale podczas swojej wędrówki tunelami spotyka młodą, przebiegłą dziewczynę. Z biegiem czasu rodzi się między nimi przyjaźń.
Ostatni tom serii – Metro 2035 – splata losy dwóch poprzednich bohaterów. W metrze spotykają się Artem i Homer. Początkowo nie współpracują ze sobą, jednak po bliższym rozeznaniu sytuacji, Artem rozpoznaje w nim sprzymierzeńca. Obydwaj mężczyźni próbują dotrzeć do jedynego człowieka w metrze, który jest w stanie potwierdzić otrzymanie sygnału radiowego od innych ludzi, którzy przeżyli apokalipsę.

Seria Metro swoją popularność zawdzięcza wartkiej akcji, ciekawym bohaterom a przede wszystkim niecodziennego pomysłu na post-apokaliptyczny świat. Niepowtarzalny klimat moskiewskich tuneli oraz groźne, dziwaczne stwory powstałe w wyniku mutacji i promieniowania są bardzo obrazowo opisane, czytelnik ma wrażenie uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach. Całą serię Metro czyta się bardzo dobrze, obfituje ona w interesujące wydarzenia i ciągłe zwroty akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *