Metro 2035

Metro 2035

Metro 2035 to ostatnie część trylogii autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Glukhovskiego autora między innymi powieści Futu.re. Zamyka ona serię Metro, została wydana w 2015 roku i przetłumaczona na wiele języków, stała się światowym bestsellerem.

Zarys fabuły
Akcja powieści toczy się w uniwersum stworzonym przez Rosjanina, w którym nastąpił wybuch atomowy, pozbawiając życia wielu ludzi. Przeżyli tylko ci, którzy w momencie katastrofy znajdowali się w podziemiach, a konkretnie w tunelach moskiewskiego metra. Musieli przystosować się do nowych warunków, walczyć o pożywienie i życie. Nie to jest jednak głównym problemem mieszkańców metra. Prawdziwe niebezpieczeństwo skrywają ciemne tunele pełne dziwnych i agresywnych stworzeń.
W tej części sagi powracamy do bohatera pierwszej z trzech książek – Artema. Wydarzenia w Metrze 2035 pokazują stan po pokonaniu tak zwanych „czarnych”. Były to kreatury mieszkające na skażonej radioaktywnymi odpadami powierzchni. Wydaje się zatem, że stworzenia z powierzchni nie zagrażają już ludziom ukrywającym się w podziemiach. Artem jest jednak przekonany, moskiewskie metro nie jest jedynym miejscem, w którym przeżyli ludzie. Swoje podejrzenia opiera na sygnale radiowym otrzymanym z wieży na powierzchni. Artem znajduje zatem kolejny vel życiowy – znaleźć tych ludzi i skontaktować się z innymi ocalałymi. Ciekawe jest to, iż w każdym z tomów widoczny jest motyw drogi. Każdy z bohaterów wędruje przez metro, aby wypełnić jakieś zadanie lub poświęcić się swojej własnej idei. Ten szczegół sprawia, że trylogia jest spójna i bardzo wciągająca.

Ocena Metro 2035
Książka jest napisana bardzo dobrym językiem, czyta się ją szybko i przyjemnie. Kolejne wydarzenia są coraz ciekawsze a wartka akcja wciąga czytelnika. Bohaterowie są silnie zarysowani, ich charakterystyka pokazana w bardzo prosty i jednoznaczny sposób. Klimat poprzednich powieści z uniwersum Metro jest zachowany, jednak czuć pewnego rodzaju świeżość. Widać też zdecydowanie, że autor jest bardziej dojrzały. Pierwszą część serii Glukhovsky napisał w wieku 18 lat, nie był on wtedy tak doświadczony jak w chwili obecnej po napisaniu kilku innych powieści.
Metro 2035 to kontynuacja serii, jest jednak napisana w ten sposób, że można ją czytać bez znajomości wcześniejszych tomów, co jest jej dużą zaletą. Książkę można polecić każdemu, a w szczególności fanom poprzednich części – dobrze jest znowu zagłębić się w surowy i mroczny klimat tuneli i przeżyć wraz z Artemem wiele niebezpiecznych często szalonych przygód, podróżując tunelami, spotykając się z władzami metra, przedzierając się przez kolejne stacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *